Sunday, 25 May 2014

"İki kalas bir heves", "sahne tozu" ne demektir? #politicsoftea


Click for larger pic. - Büyütmek için resme tıklayın.
I directed a play for the first time: #politicsoftea by Erdem Avşar which he wrote for fiveminutetheatre.com show of National Theatre of Scotland. 
We staged it five times and recorded it on video yesterday in Bilgi University with live audience. Our players were Defne Halman and Efe C. Erdal. The rest of the crew consisted of our helping friends. Everybody was happily doing every work. I was the director, cameraman, set designer and grip and light assistant, all at the same time. We were knackered at the end of the day but I guess it was worth it. The recording we made will be online on 23rd of June at 19.00 on fiveminutetheatre.com.

İlk kez bir tiyatro oyunu yönettim: Erdem Avşar'ın, National Theatre of Scotland için İngilizce yazdığı #politicsoftea.

Oyun dün, arkadaşlarımızdan oluşan bir ekibin müthiş desteğiyle Bilgi Üniversitesi'nde bir gün için seyirci önünde sahnelendi ve canlı olarak videoya çekildi. Defne Halman ve Efe C. Erdal oyuncularımızdı. Herkesin her işi yaptığı ve kimsenin şikayet etmediği harika ortamlardan biriydi. Aynı anda hem yönetmen, hem kameraman, hem sahne tasarımcısı hem set işçisi ve ışık asistanıydım. Günün sonunda hepimiz deli gibi yorulsak da, sanırım yorgunluğa değdi.

Çektiğimiz tek planlık kayıt 23 Haziran, saat 19.00'da National Theatre of Scotland'ın "Five Minute Theatre" etkinliğinde dünyaya yayınlanacak. Etkinliği bu linkten izleyebilirsiniz: fiveminutetheatre.com

Beş dakikalık bir oyunun hazırlıkları ve sahnelenmesi sırasında bile "iki kalas bir heves", "sahne tozu" gibi deyimlerin manasını mükemmelen anladım.

Click for larger pic. - Büyütmek için resme tıklayın.